Blog

Okulary fotochromowe dla zdrowia i komfortu widzenia

Okulary fotochromowe to zaawansowane technologicznie okulary, które automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła, zapewniając optymalny komfort widzenia i ochronę przed promieniowaniem UV. Dzięki zawartym w szkłach cząsteczkom fotochromowym, okulary przyciemniają się na słońcu i wracają do przezroczystości w cieniu lub pomieszczeniach.

Co to są okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe to takie, w których inteligentne szkła reagują na natężenie światła. Zawarte w szkłach cząsteczki fotochromowe reagują na energię słoneczną i zmieniają swoje położenie. Efektem tej zmiany jest zmiana zabarwienia okularów. Dzięki reakcji szkieł na natężenie światła do oczu dochodzi zawsze optymalna ilość światła. Wystarczy wyjść na słońce, by okulary się przyciemniły, a po wejściu w cień, do lasu czy pomieszczeń, by na powrót stały się przezroczyste.

Jak działa technologia fotochromowa?

Sposób działania soczewek fotochromowych jest uzależniony od dwóch głównych czynników: intensywność promieniowania UV, temperatura. Proces przyciemniania soczewek będzie najszybszy przy niskiej temperaturze oraz intensywnym promieniowaniu. Za zmianę zabarwienia odpowiadają pigmenty fotochromowe, znajdujące się w szkłach. W stanie spoczynku są ułożone w taki sposób, że nie zatrzymują światła. Wystawione na działanie promieniowania UV cząsteczki pigmentu zmieniają kształt. Jedno z wiązań atomowych pod wpływem energii promieniowania rozrywa się i część cząsteczki obraca się. Po zmianie położenia pigmenty ograniczają przenikanie światła przez szkło. W efekcie widzimy, że soczewki fotochromowe mają brązowy, szary, szarozielony lub inny wybrany kolor.

Technologia fotochromowa bardzo szybko się rozwija, ponieważ okulary fotochromowe to najbardziej wszechstronny sposób ochrony i korekcji wzroku. Współczesne inteligentne szkła szybciej niż kiedyś reagują na zmiany nasłonecznienia, a w pomieszczeniach mają niemal niedostrzegalne zabarwienie. Najnowsze generacje soczewek fotochromowych osiągają pełne zabarwienie w mniej niż minutę, a w pomieszczeniach mają zabarwienie wstępne na poziomie 3%.

Zalety okularów fotochromowych

Soczewki fotochromowe zatrzymują szkodliwe dla oczu promieniowanie UV oraz nadmiar światła. Nosząc takie okulary użytkownik ma jednocześnie okulary korekcyjne do pomieszczeń, na noc oraz przeciwsłoneczne szkła korekcyjne. Zatrzymywanie nadmiaru światła szczególnie ważne jest przy dodatniej korekcji, ponieważ szkła „dodatnie” działają jak lupa i skupiają promienie słoneczne. Wielką zaletą szkieł fotochromowych jest ochrona przed olśnieniem i szkodliwym promieniowaniem UV, bez względu na to, czy są one przezroczyste, czy zabarwione.

Czy okulary fotochromowe działają w samochodzie?

Czy okulary fotochromowe działają w samochodzie? To częste pytanie wśród użytkowników. Tradycyjne okulary fotochromowe mogą mieć ograniczoną skuteczność w samochodzie, ponieważ szyby samochodowe blokują część promieniowania UV, które jest potrzebne do aktywacji soczewek. Obecnie jednak dostępne są specjalne okulary fotochromowe zaprojektowane dla kierowców, które działają skutecznie nawet za szybą samochodową, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kto najczęściej decyduje się na fotochromy?

Na okulary fotochromowe najczęściej decydują się osoby, które spędzają dużo czasu na zewnątrz i chcą zapewnić sobie optymalny komfort widzenia w zmiennych warunkach oświetleniowych. Są idealnym wyborem dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy hiking. Dodatkowo, są cenione przez kierowców, którzy potrzebują ochrony przed słońcem podczas jazdy, oraz przez osoby pracujące w różnych warunkach oświetleniowych.

Do wyboru, do koloru

Soczewki fotochromowe dostępne są nie tylko w typowych kolorach jak szary czy brązowy. Obecnie okulary fotochromowe mogą zabarwiać się na kolor szarozielony, a nawet niebieski, różowy czy fioletowy, dzięki czemu można dobrać je odpowiednio do koloru opraw.

Jak dbać o okulary fotochromowe?

Aby zapewnić długowieczność okularów fotochromowych, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Regularne czyszczenie: Używaj specjalnych ściereczek i płynów do czyszczenia soczewek, aby uniknąć zarysowań.
  • Przechowywanie: Trzymaj okulary w etui, aby chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Unikanie ekstremalnych temperatur: Wysokie temperatury mogą wpływać na właściwości fotochromowe szkieł, dlatego unikaj zostawiania okularów w nagrzanych miejscach.
  • Ochrona przed chemikaliami: Unikaj kontaktu soczewek z detergentami, kosmetykami czy innymi chemikaliami, które mogą uszkodzić powłokę fotochromową.

Podsumowując, okulary fotochromowe to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie dla osób ceniących komfort i zdrowie oczu. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, są one coraz bardziej efektywne i estetyczne, oferując szeroki wybór kolorów i stylów.

Kontakt

Kontakt z Biurem Obsługi Klienta
od poniedziałku do piątku w godzinach
10:00 - 17:00
t. +48 510 241 707

ul. Warszawska 2,
59-900 Zgorzelec, Polska

Copyright Czteryoczy.pl © 2024